Jesteś tutaj:   

Apel do mieszkańców w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

 

Szanowni Państwo,

Dnia 1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 r., który potrwa do 30 września 2021 roku.

Pierwszy Powszechny Spis Ludności GUS przeprowadził w 1921 roku – od tego czasu odbywa się raz na 10 lat. To najważniejsze badanie realizowane przez statystykę publiczną nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli.

Dane zebrane podczas spisów posłużą do opracowania wielu strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów, jak i naszej gminy.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Aby spełnić obowiązek spisowy można skorzystać ze samopisu internetowego. Najlepiej nie odkładać obowiązku spisowego do ostatniej chwili. Dzięki formularzowi internetowemu mogą Państwo spisać się w dogodnym czasie i miejscu.

W Urzędzie Gminy Przykona znajduje się również miejsce przeznaczone do samospisu internetowego.

Jeżeli nie spiszą się Państwo samodzielnie, jest możliwość spisania się przez telefon dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu: 22-279-99-99.

Jeżeli nie spiszą się Państwo przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Państwem rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis.

Organizatorzy spisu zapewniają, że przekazane przez Państwa dane są prawnie chronione.

Ponadto Organizatorzy spisu  dla osób które spiszą się przez internet  przewidzieli możliwość wzięcia udziału w loterii z nagrodami. Regulamin i szczegóły dotyczące loterii dostępne są na stronie: loteria.spis.gov.pl

Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zamieszczane są na stronie internetowej spis.gov.pl lub stronie internetowej Gminy Przykona.

Jako gospodarz terenu, wypełniając także swój obowiązek współuczestniczenia w organizacji tego przedsięwzięcia, zapraszam Państwa do udziału w spisie.

Wójt Gminy Przykona

Mirosław Broniszewski